Sierra Leone’de Şenlik Vakti

Sierra Leone’de Şenlik Vakti post thumbnail

2008 yılından bu yana aralıksız sürdürdüğümüz kurban şenliğimiz bu yıl Dibia bölgesinde 81 köyde yapılan kurban kesimiyle devam etti.

2008 yılından bu yana her yıl Kurban Bayramı döneminde proje merkezi Magbereh’de yapılan şenliğimiz bu yıl Sierra Leone’de Afrika Yiğitlik Meydanı çatısı altında başlatılan tarımsal mikro-kredi projesi merkezi Dibia bölgesinde gerçekleştirildi.  Bölgedeki tüm köyleri oluşturan 81 köyün tamamında kurban kesimi yapıldı. Her yıl köylülerle Magbereh bölgesinde bir araya gelinip temsilcileri vasıtasıyla bayramlaşılır dikkat edilecek hususlar hatırlatılırdı bu yıl ise virüsün yayılmasının olumsuz etkileri sebebiyle bayramlaşma faslı iptal edilerek hayvanların doğrudan köylere transferi sağlandı. 

Yaklaşık 16.000 kişinin yaşadığı Dibia bölgesinin tümüne bu yıl 490 hisse (70 Kurban) ulaştırıldı. Tüm köylerin kurbanlıkları köyün şef ya da imamına teslim edilerek vakıf temsilcilerimizin gözetiminde kurban kesimleri bayramın 3. gününe kadar tamamlandı.   

Kurban organizasyonumuzu Türkiye’de eğitimlerine devam eden Hamilik Okulu öğrencileri Mohammad Fonti Kabia ve Mustafa Massaley vakfımız adına takip ettiler. Sierra Leone’de ikamet eden ve Sierra Leone’de kurulmuş olan Free African Foundation’ın da başkanlığını yürüten Amadu Conteh de projenin ilk gününden bu yana projede görev almakta.

Kategoriler: