Şenlendirme Devam Ediyor!

Şenlendirme Devam Ediyor! post thumbnail

Meydanlarımız pandemi döneminde de faaliyetlerine devam ediyor.

Koronavirüs dolayısıyla hepimiz uzun süre evlerimizden dışarı çıkamadık, sevdiklerimizle bir araya gelemedik. Kimimiz için karantina günleri işlerinin veriminin sıfırlanması demek oldu, kimilerimiz ekonomik olarak zor zamanlar geçirdi.

Hamilik Okulu Vakfı olarak 8 adet meydana ev sahipliği yapıyoruz. Meydanlarımızın her biri iyiliği, güzelliği yaymak, daha çok vermek ve bu dünyaya geliş borcumuzu ifa etmek üzere çalışıyor. Hemdem Yiğitlik Meydanı’nda vakfımızdan gönüllü arkadaşlarımız Suriyeli öğrenciler ile Türkiye’li üniversite öğrencilerinin gönül bağı kurmasına vesile oluyor, Selam Yiğitlik Meydanı’nda aileler kardeşleşiyor, birbirine kol kanat geriyor, Tebessüm Yiğitlik Meydanı’nda yine aynı şekilde farklı aileler ve gönüllülerimiz kardeşleşiyor. Gönül Köprüsü’nde vakfımız gönüllüleri Cizreli kardeşleriyle bir oluyor, Afrika’da Sierra Lone’de yürüttüğümüz çalışmalarla hem oradaki kardeşlerimizle tanışıyor hem de kendi üreten bir Sierra Lone için elimizden geleni yapıyoruz. Şefkat Yiğitlik Meydanımızda da Uluslararası Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesindeki ve vakfımızdaki öğrenciler kardeşleşiyor. Seha Bosna Yiğitlik Meydanımız Aliya’nın öğretilerini daha iyi anlamak için çalışıyor, Vefa Yiğitlik Meydanımızda da vakfımız öğrencileri ve gönüllüleri kardeşleşmek ve borç ödemek için çalışıyor.

Koronavirüs döneminde de kardeşlik bağlarımızı koparmadık, farklı meydanlarda birbirimize destek olduk. Şefkat, Tebessüm, Cizre, Hemdem, Selam ve Vefa halkalarımızın hepsinde gönüllülerimizin kardeş aileleri var. Vakfımız bu kardeş ailelerin her yönüyle yanında olmak için elinden geleni yapıyor. Pandemiden dolayı bazı ailelerimiz zor bir durum yaşıyordu, işini kaybedenler oldu. Pandemi döneminde aile yardımları arttırıldı. Pandemiden dolayı 9 ailemizin işini kaybetme riskinin olduğunu tespit ettik ve bu ailelerimize normal yardımın dışında da zor durumda kaldıkları bu süre boyunca özel maddi desteklerde bulunmak üzere bütçemizi revize ettik. Aynı zamanda normalde kardeş ailelerimize yapılan aile ziyaretlerini Pandemiden dolayı online ortama taşıdık.

2017 yılında, Şırnak-Cizre ilçemizde bulunan 32 ortaokul öğrencimiz ve 20′ den fazla gönüllümüzün Cizre’de kardeşleşmek için yola çıktığı meydanımız olan Gönül Köprüsü Yiğitlik Meydanı ise Ramazan ayında “Ekmeğini Kardeşinle Paylaşmak İster Misin?” diyerek, Cizre’li kardeşlerimizin iftar sofrasını bereketlendirmek adına bir kampanya başlattı.

Vakfımızın bir diğer meydanı olan Sehâ Bosna Yiğitlik Meydanı ise, 2018 yılında faaliyetlerine başladı. Rahmetli Alija İzetbegovic’in felsefesini anlamak, anlatmak ve derinlemesine analiz etmek için çalışmalar yürüten bir topluluk olan Seha Bosna Yiğitlik Meydanımız da pandemi döneminde çalışmalarına devam etti. Online ortamda Alija İzetbegovic’in kitaplarından Tarihe Tanıklığım ve Doğu ve Batı Arasında İslam tahlil edildi. Bununla birlikte bu sene ilki düzenlenenen Yaz Şenliği etkinlikleri kapsamında Seha Bosna Topluluğumuz bize Bosna’nın güzelliklerini anlattıkları online bir Bosna gezisi düzenledi.

Nakkaşhane Buluşmalarımız Bosna-Hersek Gezisi ile Başladı!

Srebrenista katliamının 25. yılı anısına ise Seha Bosna Topluluğu kısa bir belgesel hazırladı.

Kategoriler: