Hamilik Okulu Yeni Döneme Hazır!

Hamilik Okulu Yeni Döneme Hazır! post thumbnail

Hamilik Okulu‘ndaki çırak, kalfa ve ustalarımız ekim ayında başlayacak olan yeni dönemimiz için gerekli hazırlıklarını tamamladılar.

Mesleki Bilinç Kulübü – MBK

MBK olarak ikinci dönemimizi pandemi dolayısıyla online olarak devam ettirmek durumunda kaldık. Pandemi öncesinde müfredatımızın anlatım kısmını bitirmiş, öğrencilerimize kendi ilgi alanlarından farklı sunum konularını vermiştik. MBK olarak iki yıldır dönemin son haftalarında öğrencilerimizi görevlendirdiğimiz farklı özel konularda hazırladıkları sunumları dinliyoruz. Bu konular Suriye ve Göç başlığından İnsan Hakları’na İş Ahlakı’ndan Dijital Dönüşüm ve İnsan’a kadar uzanıyor. Bizim önerdiğimiz konuların yanında eğer ki özel ilgilendiği konu olan öğrencilerimiz varsa grup halinde hazırlanıp istedikleri konuyu da sunabiliyorlar. Her sunum grubuyla ilgilinene bir çırak arkadaşımız oluyor ve bu sayede hem birlikte iş üretmiş hem de yeni öğrencilerimizle küçük çaplı bir muhabbet ortamı kurmuş oluyoruz. Ancak pandemi dolayısıyla bu dönem grup sunumlarımızı online ortama taşımak durumunda kaldık. Her ne kadar yüz yüze konuşmanın manevi etkisine yaklaşamasa da, öğrencilerimiz online ortamda yaptıkları sunumlar için de çok iyi hazırlanmıştı. Çıraklar ve ustalar olarak son altı hafta boyunca grup sunumlarını dinledik, sunumların sonunda anlatılan konu ile ilgili sorularımızı arkadaşlarımıza sorduk ve bu yeni online düzlemde bir istişare ortamı oluşturduk. Bu ortamda birçok farklı konuda öğrencilerimizin yaptığı güzel çalışmaları dinledik ve bizler de onların anlattığı konularda merak ettiğimiz bazı sorulara cevap bulmuş olduk. Bu manada, son hafta da arkadaşlarımızın sunumlarını dinledikten sonra Barbaros Ceylan Hocamızın sonsözü ile dönemimizi tamamlamış olduk.

Keşif ve İlham Kulübü – KİK

Keşif ve İlham Kulübü olarak pandemi vaziyeti hâsıl olduktan sonra talebelerle olan birlikteliğimizi çevrimiçi ortamlara taşımış ve derslerimizi de o şekilde tamamlamıştık. Akabinde, her sene olduğu gibi derslerin bitiminden bir sonraki ders dönemine kadar aynı gün ve saatte rehberler olarak bir araya gelmeye devam ederek hem kendi ilhamımızı canlı tutup hem de talebelerimize daha iyi bir “keşif yolculuğu” deneyimi sağlamak için gayret etmekteyiz. Buluşmalarımıza pandemiyle beraber zor bir dönemden geçen kâşif adaylarımızla hemhal olarak ve tüm dönemin değerlendirmesini yaparak başladık. Daha sonra, yine her dönem olduğu gibi kitap tahlilleriyle düşünce dairemizi genişletmeyi amaçladık. Bu minvalde, Martin Lindström’ün “Buyology” kitabı ve komisyon müfredatımızda doğrudan yararlandığımız “Innovator’s DNA” kitabı çalışmalarımızda bizlere yoldaşlık etti. “The DNA of the World’s Innovative Companies” konu başlığını incelerken günümüzün en inovatif şirketler listesini sorgulayarak onlardan yeni içgörüler ve yeni hikâyeler edinmek üzere bu firmaları rehberlerce ayrı ayrı ele aldık. Bugünlerde ise Keşif ve İlham Kulübümüz, “Offline tadında nasıl online toplantılar yapabiliriz?” sorusu üzerine beyin fırtınaları yaparak gelecek dönemin müfredatı üzerine çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Pazarlama Meslek Komisyonu – PMK

Pazarlama Meslek Komisyonunda günümüz rekabetçi, insani ve ahlaki değerlerden uzak pazarlama yöntemleri yerine alanında uzman isimlerle A’dan Z’ye pazarlamanın inceliklerini ele aldığımız seminerlerimizi pandemi dolayısıyla çevrimiçi mekânlarda tamamlamıştık. Bu keyifli ve verimli dönemin ardından rehberler olarak çalışmamıza, senenin değerlendirmesini yapmak üzere öğrencilerle de bir araya gelerek gerçekleştirdiğimiz fikirsel istişarelerimiz ile başladık. Yine öğrencilerle yaptığımız düzenli görüşmelerle onların hem pandemi dönemindeki deneyimlerini dinleyerek hem de bu süreçteki yaşadıkları zorluklar ile ilgili hemhal olarak iletişimimizi sürdürdük. Bu yapmış olduğumuz istişarelerimiz sonucunda da gelecek dönemin müfredatı için kollarımızı sıvadık ve “hangi dersleri sürdürmeliyiz, hangilerinde değişikliklere ihtiyacımız var ve yeni neler sağlayabiliriz?” sorularına cevap aradık. Pandemi sebebiyle devam eden belirsizlikler üzerine “derslerimizin çevrimiçi olması durumunda müfredatımızın dijitalleştirilmesi için neler yapabiliriz?” sorusu üzerinden çalışmalarımız devam etmektedir.

Finans Meslek Komisyonu – FMK

2019-2020 yılının ilk döneminin yüz yüze, ikinci döneminin online olarak tamamlanması ile birlikte Finans Meslek Komisyonu olarak, FMK birimi öğrencilerine dönemin değerlendirilmesini içeren bir anket ilettik ve bu anketin değerlendirilmesi yaptık. Anketlerdeki geri bildirimler doğrultusunda bir sonraki dönem müfredatında ve ders işleyişindeki değiştirilmesi gereken hususları gözden geçirdik. Pandemi dolayısı ile online olarak devam edeceğimiz bir sonraki dönem derslerimizi dijital ortamın negatif etkisinden uzaklaştırıp daha interaktif bir sistem oluşturmak için sunulan fikirleri değerlendirdik.

İnsan ve Yönetim Komisyonu – İYK

İnsan ve Yönetim Komisyonu olarak ikinci dönemin büyük bir kısmını tamamladığımız online süreçte yamaklarımızla insan kaynakları mülakatları gerçekleştirerek mesleki yönelimlerine destek olmaya çalıştık. Yapılan online mülakatlarda bir iyk çırağı ve alanında bir uzman kişi bulunurken yamaklarımızın hamileri de mülakatlarda yer aldı. Dönemin sona ermesiyle öğrencilerin yılı değerlendirmeleri için anket çalışması yaptık. Yeni iş trendlerini ve derslerimizi göz önünde bulundurarak da yeni dönem çalışmaları için planlar yapmaya başladık.

Kategoriler: