Hamilik Okulunda Bu Hafta!

Hamilik Okulunda Bu Hafta! post thumbnail

Pazarlama Meslek Komisyonu

Bu haftaki dersimizde Zahid Özdoğan ile “e-Ticaret/e-İhracat” konusunu ele aldık. Geçmişten günümüze e-Ticaret’i konuşarak başladığımız dersimiz, e-Ticaretin ögeleri; çalışma şekline, iş modeline ve platforma göre e-Ticaretin modelleri ve kullanıcı deneyimi tasarımı ile devam etti.  Kullanıcı deneyimi tasarımı sırasındaki kriterlerin üzerinde durarak, dikkat etmemiz gereken kuralları ve içerik yönetimini nasıl yapmamız gerektiğini konuştuk. E-Ticaret’e nasıl ve nereden başlayabileceğimizi, yeni oluşan/oluşmakta olan kanallar üzerinde konuşarak dersimizi sonlandırdık.

Keşif ve İlham Kulübü

Bu hafta Keşif ve İlham Kulübünde İbrahim Hakkı Yazıcı Ağabeyimizle “İnsan Bir Tevhid Ağacıdır” konusunu ele aldık. Ağaç ve insanın benzer yanlarını incelediğimiz dersimizde ağacın kökünü batıni yönümüze benzetirken üst kısımlarını zahiri yönümüz olarak nitelendirdik. Ağacın dallarını yatkın olduğumuz alanlardaki uzmanlıklarımızla, meyvelerini de bu uzmanlık alanlarımızda oluşturduğumuz ürünlerle ilişkilendirdik. Meslek insanının bir tevhid ağacı olarak inancının farkına varıp onu beslemesi gerekliliğine ve insanın kendini tanımasının bir yolunun da güzel sanatlardan geçtiğini vurguladık.

Finans Meslek Komisyonu

Finans Meslek Komisyonunda bu hafta Dr. Hüsamettin Ataçoğlu’nu “Finansal Tablo Analizi” konulu semineriyle misafir ettik. Dr. Ataçoğlu’nun gelir tablosu ve bilanço kalemlerini ve bu kalemler arasındaki ilişkileri talebelerimizle paylaştığı bu dersimizde bir şirketin kredi başvurusu yaptığında hangi kalemlere ve rasyolara bakıldığı konusunda da bilgiler edinme fırsatı bulduk.

İnsan ve Yönetim Komisyonu

İnsan ve Yönetim Komisyonumuzda bu hafta başarılı yazar ve yönetici Mustafa Acungil’i ağırladık. Mesleğini “karmaşık konuları iyi ve hızlı öğrenip özümseyerek, keyifli ve kolay bir şekilde insanlara sunmak” olarak tanımlayan Mustafa Bey hayatımızda çok önemli yeri olan iki soru ile derse başladı: “Neden Yapamıyorum?” ve “Nasıl Yaparım?”. Konu başlığımız olan “Çevik Öğrenme” ile bu sorulara cevap aradık. Kendimizi, ortamımızı, yöntemlerimizi tanıyarak ve onları değiştirerek nasıl yapabilir hale getirebileceğimizi öğrenme fırsatı bulduk.

Kategoriler: