Dijital Yetkinlikler Konusuyla Avlu Buluşmalarımıza Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz.

Dijital yetkinlikler ve dijital dönüşüm konusuyla Tuğrul Cora Bey ile avlu buluşmalarımızın 5.sini gerçekleştirdik.

“İş dünyasında başlığımızı ‘Robotların Çağı’ olarak koyuyoruz” sözleriyle oturumumuza başlayan Tuğrul Bey günümüz dijital dönüşümünde en hızlı değişimi oluşturan bilişim alanındaki robotik süreç otomasyonunu anlatarak günümüz dijital yetkinliklerinden bahsetti.

Otomobillerin yaygınlaşmasıyla 1900 ile 1913 yılları arasındaki süreçte büyük bir değişime uğrayan New York sokaklarını örnek vererek insan hayatını doğrudan etkileyen ve değiştiren yıkıcı teknolojilere dikkat çeken Tuğrul Bey, robotik süreç otomasyonunun bireylerin hayatlarını değil kurumların hayatlarını değiştiren bir teknoloji olduğunu vurguladı. 

Geleneksel yaklaşımla çok uzun süren işlemlerin, otomasyon sisteminin hızlı bağlantılarıyla daha kısa sürede gerçekleştirilebilmesi avantajından bahseden Tuğrul Bey, bu teknolojinin aynı zamanda çalışan bağlılığını ve kişilerin katma değerlerinin önemini arttırdığını anlattı.

Katılımcılarımızın sorularıyla devam ettiğimiz oturumumuzda teknolojinin insanları işinden etmesi konusunda, yapılan araştırmalarda yok olabilen iş alanlarıyla birlikte katma değerli üretimin ön plana çıktığı pek çok iş alanının da ortaya çıktığına dikkat çekildi. Dijital dönüşümle birlikte iş alanlarında sahip olmamız gereken yetkinliklerin seyir değiştirmesiyle fiziksel ve manuel etkinliklerin önemi azalırken bizi robotlardan ayıran özelliklerimizi kapsayan sosyal ve duygusal yetkinliklerimizin giderek önem kazandığına değinildi. En fazla ihtiyacımız olan yetkinliğin ise makinelerle uyumlu bir şekilde çalışabilmek olduğunu belirten Tuğrul Bey, bir diğer önemli yetkinlik olan sosyal becerilerimizin coğrafyamız insanında bulunmasının güç olmadığını aktardı. 

Kategoriler: