Yaz Şenliği Avlu Buluşmalarımız Başladı!

Yaz Şenliği Avlu Buluşmalarımız Başladı! post thumbnail

Yaz Şenliği Avlu Buluşmalarımız Ahmet Coşkun Bey’in “Neden Ahlaki Olmayan Kararlar Alırız?” konusuyla başladı.

Yaz Şenliği etkinliklerimiz için sizlerle buluşmak üzere hayal ettiğimiz mekanlarımızdan birisi de “Avlu” idi. Bilindiği üzere medeniyetimizdeki bir ve beraber olma kültürünün hayat bulduğu en temsili yerlerden olan Avlu’lar; unvanı, mertebesi, makamı ne olursa olsun her insanın buluşup sohbet edebileceği, her iki dünyasını da bereketlendirebileceği mekanlardır.

Hamilik Okulu olarak Avlu Buluşmalarımızın ilkinde “Neden Ahlaki Olmayan Kararlar Alırız?” başlığıyla Ahmet Coşkun Bey’i ağırladık.

Ahmet Bey öncelikle insanın ahlaki kararlar alma süreçlerinden kısaca bahsetti. Burada ünlü ahlaki ikilem teorilerinden olan tren yolu teorisi ve bu teorinin bizdeki karşılıkları üzerine konuştuk. Bu teorilerin kurtaracağı kişiyle olan bağlantısı ya da duygusal bağı arttıkça birçok insanda ciddi değişiklik gösterdiğinden bahsettik.

Ahmet Bey’in sunumu sırasında birçok farklı psikoloji deneyi dinledik ve üzerine konuştuk. En son incelediğimiz deney ise insanın toplumsal baskıdan nasıl etkilendiğini gösteren ünlü Asch Deneyi idi. Bu deney ve üzerimizdeki toplumsal baskının etkisini nasıl azaltabileceğimiz üzerine konuşarak söyleşimizi tamamladık. Söyleşinin sonunda ise, Ahmet Bey anlattıkları üzerine kafamızı kurcalayan soruları kısaca yanıtladı.

Kategoriler: